prezenty na dzień chłopaka

Koszt fotowoltaiki – czy jest drożej?

W ostatnim czasie ceny prądu wzrosły, co przyczyniło się do większej ilości kupowanych instalacji fotowoltaicznych. Ceny fotowoltaiki różnią się w zależności od oferowanych komponentów oraz lat gwarancji. Ile kosztuje fotowoltaika i co wchodzi w skład ceny?

Komponenty instalacji fotowoltaicznej

Instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku komponentów. Podstawowym elementem instalacji są panele fotowoltaiczne. Ich ilość zależy od zapotrzebowania energetycznego domu- im więcej paneli tym droższa instalacja. Innymi komponentami wchodzącymi w skład fotowoltaiki są:
– inwerter, czyli falownik zmieniający prąd stały na prąd zmienny,
– konstrukcja, na której zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne,
– montaż i dowóz komponentów,
– okablowanie i zabezpieczenia elektryczne.

Ile kosztuje fotowoltaika – ceny komponentów

Najdroższym komponentem instalacji są panele fotowoltaiczne. Ich koszt to około 40% ceny całej instalacji. Cena paneli zależy od materiału, z którego będą zrobione. Najczęściej wybierane są panele monokrystaliczne, które są najbardziej wydajne, ale najdroższe. Żywotność takich paneli to około 30 lat. Komponentem, na którym nie warto oszczędzać jest inwerter, który zamienia prąd wyprodukowany przez panele fotowoltaiczne na prąd zmienny, który znajduję się w gniazdkach w domu. Jego koszt to około 20% ceny całej instalacji. Nie warto wybierać najtańszego inwertera, ponieważ jest to urządzenie, które psuje się szybciej niż panele fotowoltaiczne, a od którego zależy ciąg pracy cały instalacji. Konstrukcja instalacji to około 20% ceny całej instalacji. W jej skład wchodzą również przewody, złączki i zabezpieczenia. Montaż realizowany jest przez doświadczony zespół, dlatego jego koszt to aż 15% ceny całej inwestycji. Oprócz gwarancji producenta firma gwarantuję rękojmie. Gwarancja, jaką daje firma na panele fotowoltaiczne, również wlicza się do całkowitego kosztu fotowoltaiki. Jest to około 5% ceny całej instalacji.

Od czego zależy cena fotowoltaiki?

Cena fotowoltaiki zależy od:
– jakości komponentów,
– ilości paneli (moc instalacji),
– koszty montażu,
– miejsce położenia paneli.

Obecnie można kupić panele fotowoltaiczne w przedziale cenowym około 4-7 tysięcy za 1 kWp. Produkty o niższej jakości i cenie mogą się wydawać równie dobre jak produkty z wyższej półki cenowej, ale z powodu słabszych podzespołów mogą częściej ulegać awarii i finalnie kosztować więcej. Im wyższa moc instalacji, tym niższa cena całościowa za 1 kWp. Cena zależy od mocy instalacji, czyli od tego ile prądu zużywa się w domu. Miejsce położenia paneli ma wpływ na koszt całkowity instalacji, ponieważ instalacje stawiane na gruncie są droższe, z uwagi na to, że potrzebują specjalnych stelaży. W celu ustalenia ceny inwestycji najlepiej zwrócić się do najbliższej firmy zajmującej się fotowoltaiką i poprosić o technika, który wyliczy moc instalacji.